Uczniowie klas politologiczno-prawnych liceum oraz nasi goście z Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 16 i Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu mieli w środę okazję przyjrzenia się z bliska najnowszej historii naszego regionu. W auli liceum odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Rozpłochowskim, współzałożycielem i działaczem śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, który przedstawił okoliczności powstania tego masowego ruchu społecznego, szczególnie podkreślając znaczenie porozumienia tzw. katowickiego zawartego w Dąbrowie Górniczej między strajkującymi pracownikami Huty Katowice a komisją rządową we wrześniu 1980 roku.

Uczniowie mieli również okazję poznać konsekwencje zaangażowania społecznego działaczy opozycji – szkalowanie, prześladowanie, a także uwięzienie i internowanie w okresie stanu wojennego. Zostały one ukazane z perspektywy osobistych doświadczeń naszego gościa. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły również zachowane przez pana Rozpłochowskiego przedmioty z czasu jego internowania w Zabrzu – Zaborzu, w tym więzienna koszula z symbolami solidarnościowymi i podpisami więźniów, płytka PCV, która służyła do drukowania ulotek w więzieniu, wyrabiane ze spiłowanych i poddawanych obróbce kwasem monet „medaliki” z emblematami patriotycznymi i religijnymi.

Po spotkaniu zainteresowani uczniowie, kontynuując dyskusję z panem Andrzejem Rozpłochowskim, zwiedzili wspólnie z gościem wystawę „586 dni stanu wojennego” prezentowaną w naszym liceum dzięki współpracy z katowickim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.