Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Dowiedz się, jak możesz wyłączyć cokies w Twojej przeglądarce.
aaa.
bbb.
ccc.
ddd.
Description slide 5.
Description slide 6.
Description slide 7.
Description slide 8.

1 marca ponownie gościł w naszym liceum pan Tomasz Gonet z Biura Edukacji IPN w Katowicach. Podczas spotkania uczniowie klas pierwszych i drugich poznali przyczyny ustanowienia w 2011 roku święta państwowego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz dzieje prowadzonej przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia w latach 1944-1963 walki o niepodległość Polski.

Po przedstawieniu informacji dotyczących powstających w wyjątkowych warunkach w powojennej Polsce struktur konspiracji poakowskiej pan Gonet przypomniał m.in. jedną z brawurowych akcji żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - odbicie więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Radomsku. 

Zainteresowanie słuchaczy świadczy o potrzebie kontynuowania procesu przywracania pamięci o determinacji i tragicznych losach młodych bohaterów, których przez dziesięciolecia usiłowano umieścić „na śmietniku historii”. Współpraca z katowickim oddziałem IPN umożliwia uczniom naszego liceum poznanie rzetelnego i obiektywnego obrazu minionych lat.