• Baner1
  • Baner5
  • Baner6
  • Baner4
  • Baner3
  • Baner2

Nadchodzące wydarzenia

WYCIECZKA BIAŁORUŚ-ROSJA

Zachęcamy do udziału w wycieczce za naszą wschodnią granicę - zobacz szczegóły !

 

„Belle epoque”, modernizm, Młoda Polska – przełom wieku XIX i XX to epoka bogata w nowe zjawiska w kulturze i sztuce. Polską stolicą kultury w tym czasie był bez wątpienia tętniący życiem Kraków. Właśnie tam udali się więc uczniowie klasy III d w poszukiwaniu śladów życia i twórczości polskich artystów schyłku XIX wieku.

Spacer urokliwymi krakowskimi ulicami rozpoczął się w Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego wnętrze zaprojektowane zostało przez Stanisława Wyspiańskiego. Dzieła tego artysty mogliśmy także podziwiać na fasadach kamienic oraz we wnętrzu kościoła franciszkanów, gdzie znajduje się słynny witraż Bóg Ojciec – Stań się oraz przepiękna polichromia.

W atmosferę krakowskiej bohemy wprowadziła nas wizyta w słynnej restauracji Jama Michalika, w której działalność rozpoczął kabaret „Zielony balonik” oraz zwiedzanie wystawy „Kraków 1900” w Kamienicy Szołajskich. Duże wrażenie zrobił na nas  także eklektyczny budynek Teatru im. Juliusza Słowackiego, wzniesiony w latach 1891-1893. Pierwowzorem teatru była opera paryska, a jego projekt od początku wzbudzał skrajne emocje. 16 marca 1901 roku na deskach tego teatru miała miejsce premiera Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

Wędrówkę po magicznych uliczkach Krakowa zakończyliśmy oczywiście na krakowskim rynku. Spacer po młodopolskich zabytkach stolicy Małopolski był świetną okazją aby wczuć się w klimat końca wieku oraz powtórzyć wiadomości, które na pewno przydadzą się do egzaminu maturalnego.

Szkolny teatr

news

"Teatr nasz" - działa w naszym liceum od wielu lat i skupia młodzież uzdolnioną artystycznie... - czytaj więcej

 

Wycieczki

news

Poznaj historię naszych wyjazdów

Każdego roku wyjeżdżamy na niezwykle atrakcyjne wycieczki... - czytaj więcej

Profil biologiczno-chem.

Profil matematyczny

Profil prawno-politologiczny

Profil językowy

Profil medialny