• Baner1
  • Baner5
  • Baner6
  • Baner4
  • Baner3
  • Baner2

Nadchodzące wydarzenia

ZEBRANIA Z RODZICAMI - 12 WRZEŚNIA (CZWARTEK)

W czwartek 12 września odbędą się zebrania rodziców

- 18.30 - spotkanie rodziców uczniów klas I w auli szkoły

- 19.00 - zebrania rodziców wszyctkich klas z wychowawcami

Zapraszamy!

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, podziwianie inscenizacji przygotowanej przez grupy rekonstrukcyjne, nucenie melodii wygrywanych przez orkiestrę dętą, spacer do Grobu Nieznanego Żołnierza - a wszystko to wśród setek uśmiechniętych ludzi mijanych na zatłoczonych ulicach Warszawy - tak rozpoczęliśmy naszą wielką, dwudniową lekcję nowoczesnego patriotyzmu. 

Bycie patriotą, to nie tylko wiedza historyczna, o czym przekonali się nasi uczniowie. Radość z poczucia przynależności do wspólnoty, budowana poprzez rozpoznawanie postaci na pomnikach, empatia wobec innych, starszej osoby z trudem poruszającej się chodnikiem, a także rozumienie symboliki i znaków, szczególnego kodu znanego tylko danej społeczności – to niezmiennie wyznaczniki naszej kultury i tożsamości.

Zwiedzając wystawę "Krzycząc Polska" w Muzeum Narodowym uczniowie przekonali się, jak silnie daną chwilę w dziejach może oddać barwa i symbol. Podczas lekcji muzealnej uświadomili sobie, jak ważne jest pilne studiowanie elementów umieszczonych przez artystę na obrazie.

Nasza historia zapisana jest również w piosenkach, które usłyszeliśmy podczas koncertu "Dla Niepodległej" Nie zabrakło wzruszeń i symbolicznych gestów. 40 tysięcy osób zgromadzonych na Stadionie narodowym spontanicznie uczciło pamięć bohaterów poprzez wstanie z miejsc, a na zakończenie koncertu wspólnie odśpiewało hymn państwowy a capella.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie jako jedyna szkolna grupa zorganizowana uczestniczyliśmy w 30. Biegu Niepodległości. Trudno wyrazić słowami radość 18 085 uczestników biegu, którzy najpierw wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie na miarę swoich sił i możliwości zmierzyli się z 10 kilometrowym dystansem. Żadna teoretyczna lekcja, żadna definicja w encyklopedii nie wyjaśni uczniom lepiej, że wysiłek każdego liczy się jako wspólne dobro, każdy jest potrzebny we wspólnym biegu i że dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Doświadczeniu temu towarzyszyły emocje, oznaki sympatii, ze strony innych zawodników, ich serdeczność, gesty przyjaźni, pomocy. Okazało się, że medialne obrazy tego typu imprez nie przekazują w pełni prawdy o nich. Trzeba być w muzeum, by zrozumieć ulotną myśl malarza. Trzeba stanąć pod pomnikiem, by pojąć, jak ważną ktoś był osobą, że zadecydowano o utrwaleniu jego wizerunku dla potomnych. Czasem trzeba jeszcze raz zaśpiewać znaną piosenkę, by zobaczyć jej słowa w innym świetle. Z pewnością należy pielęgnować radosny sposób świętowania Dnia Niepodległości. Setna rocznica to dobra okazja, by kraj, w którym żyjemy od pokoleń, był krajem, w którym każdy jest ważny - jak we wspólnym biegu.

Szkolny teatr

news

"Teatr nasz" - działa w naszym liceum od wielu lat i skupia młodzież uzdolnioną artystycznie... - czytaj więcej

 

Wycieczki

news

Poznaj historię naszych wyjazdów

Każdego roku wyjeżdżamy na niezwykle atrakcyjne wycieczki... - czytaj więcej

Profil biologiczno-chem.

Profil matematyczny

Profil prawno-politologiczny

Profil językowy

Profil medialny