• Baner1
  • Baner5
  • Baner6
  • Baner4
  • Baner3
  • Baner2

Nadchodzące wydarzenia

PRZYJMOWANIE DOKUMENTÓW KANDYDATÓW DO KLAS PIERWSZYCG

Świadectwa ukończenia Gimnazjum, Szkoły Podstawowej

oraz wyniki z egzaminów zewnętrznych będą przyjmowane

od 19 czerwca w godzinach 9.00 – 15.00

(także 21 czerwca w godz. 9.00 -15.00).

Przypominamy, że ostateczny termin na złożenie dokumentów upływa 25 czerwca o godz. 15.00.

 

IL BELPEASE. Tym mianem Włosi określają swój piękny kraj. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka włoskiego z klas pierwszych i drugich mieli okazję poznać wybrane aspekty kulturowe tego kraju. W dniu 1 marca 2019 roku wybraliśmy się na wykłady do Kolegium Nauk Społecznych i Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 10:00 i zostały podzielone na 4  części ściśle powiązane z Włochami, ich historią, sztuką i językiem.

Pierwszy wykład zatytułowany „In giro per Bologna- perché rossa, grassa, dotta, e turrita?” został poprowadzony przez dr Elizę Borczyk, która przedstawiła nam jedno z najbardziej znanych włoskich miast z czterech różnych perspektyw: Bolonii czerwonej (rossa), Bolonii tłustej (grassa), Bolonii uczonej (dotta) oraz Bolonii wieżystej (turrita). Mięliśmy okazję poznać wiele interesujących miejsc kryjących się w mieście oraz ciekawostek o nich. Wykład zakończyła wspólna, krótka dyskusja na temat tego jaka jeszcze, według nas, jest Bolonia.

„Barwny wenecki karnawał", tak został zatytułowany drugi wykład. Na wstępnie wykładowca przybliżył nam historię, kulturę, architekturę i obyczaje Wenecji. Odpowiednio przygotowani zaczęliśmy się zagłębiać w temat karnawału w Wenecji. Prowadzący opowiedział nam o niezwykłych maskach i strojach projektowanych specjalnie na taką okazję, zwyczajach i tradycjach związanych z obchodami karnawału. Ciekawe anegdoty ukazały nam Wenecję w nowym świetle.

Trzeci wykład składał się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczyła „Lokalnych włoskich imprez". Prowadząca zapoznała nas z dwoma włoskimi tradycjami: pierwszy mocno kontrowersyjny rytuał biczowników w Kalabrii oraz Segavecchia z miasteczka na północy Włoch. Oba te święta zrobiły na wszystkich wrażenie i uwidoczniły nam różnice kulturowe między Polską a Włochami.

Druga część wykładu dotyczyła asocjacji. Poznaliśmy przydatne techniki uczenia się języka włoskiego. W prosty i przyjemny sposób nauczyliśmy się kilku włoskich słówek. Mięliśmy także okazję przekonać się jak ciekawe jest włoskie słowotwórstwo.

Ostatni wykład dotyczył „Donny" czyli kobiety. Wykładowca pokazał nam różne kanony piękna w historii Włoszech. Dowiedzieliśmy się także jak kobieta była traktowana, postrzegana i jakie miała prawa we Włoszech na przestrzeni wieków.

Zajęcia zakończyły się o godzinie 13:00, a nasi uczniowie wraz ze świeżo nabytą wiedzą wrócili do Sosnowca.

 

  Maria Serek, 2a.

Szkolny teatr

news

"Teatr nasz" - działa w naszym liceum od wielu lat i skupia młodzież uzdolnioną artystycznie... - czytaj więcej

 

Wycieczki

news

Poznaj historię naszych wyjazdów

Każdego roku wyjeżdżamy na niezwykle atrakcyjne wycieczki... - czytaj więcej

Profil biologiczno-chem.

Profil matematyczny

Profil prawno-politologiczny

Profil językowy

Profil medialny