14.10 - Święto Edukacji Narodowej.
W tym dniu przedstawiciele klasy 1dp wraz z wychowawczynią Elżbietą Rudzką odwiedzili grób  JÓZEFY SIWIKOWEJ - założycielki naszej szkoły.

Józefa Siwikowa (1878-1960)- nauczycielka ,która jako młoda wdowa przyjechała do Sosnowca z Warszawy na początku XX wieku. Najpierw pracowała jako nauczycielka na pensji Olgi Radliczowej. Była to pierwsza w Sosnowcu polska szkoła dla dziewcząt. W 1908 roku została przełożoną szkoły, a dwa lata później jej właścicielką i dyrektorką. W 1910 roku zmieniła też nazwę na Szkołę Handlową. J. Siwikowa kierowała szkołą nieprzerwanie przez 25 lat. Prowadziła ją wprost pierwszorzędnie - twierdzą uczennice. Po odzyskaniu niepodległości szkołę przekształcono w ośmioklasowe gimnazjum żeńskie, któremu nadano imię Emilii Plater.