W wtorek 19 marca gościliśmy w murach naszego liceum uczniów ostatniego rocznika klas III gimnazjów i pierwszego rocznika klas VIII, którzy rywalizowali w XV edycji „Emiliady”.

Obecna edycja naszego konkursu przypada w roku kończącym zmiany w systemie edukacji. W przyszłym roku szkolnym naukę w naszej szkole rozpoczną absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów. Dlatego też XV edycja „Emiliady” odbyła się w nowej formule. Uczestnicy mieli do wykonania 8 zadań eksperymentalnych i teoretycznych obejmujących wiedzę i umiejętności z biologii, chemii, fizyki i geografii. W ciągu całego konkursu uczniowie pracowali razem a wynik końcowy jest zasługą całej drużyny.

Ponieważ biologia, chemia fizyka i geografia to przedmioty nierozerwalnie związane z eksperymentem, nasi goście wykonywali doświadczenia w trakcie których mieli okazję zapoznać się ze świetnie wyposażonymi laboratoriami II LO im. E. Plater w Sosnowcu.

Laureaci otrzymują nagrody, a przede wszystkim ogromną satysfakcję ze zwycięstwa w interdyscyplinarnym konkursie, wymagającym wiedzy i umiejętności działania zespołowego.

Dziękujemy nauczycielom, gimnazjów i szkół podstawowych, którzy przygotowali uczestników do udziału w naszym turnieju, a  laureatom składamy gratulacje.

Zwycięzcą  XV edycji „Emiliady” została drużyna  Szkoły Podstawowej nr 45 im. Janusza Korczaka w Sosnowcu.

II miejsce –  drużyna Gimnazjum nr 24 w Sosnowcu

III miejsce – drużyna Szkoły Podstawowej nr 45 im. Janusza  Korczaka w Sosnowcu.

Tuż za podium ze stratą zaledwie 0,5 punktu uplasowała się drużyna Szkoły Podstawowej nr 19 im. M. Skłodowskiej-Curie w Sosnowcu.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom II LO im. E. Plater którzy wspierali nas w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu.

Zapraszamy w przyszłym roku na XVI edycję „Emiliady”.

A. Kasprzyk, R. Piechowicz-Popczyk, T. Wieczorek, C. Wodzicki,