W sobotę 08 kwietnia 2017 gościliśmy w murach naszego liceum uczniów klas III gimnazjów, którzy rywalizowali w XIII edycji „Emiliady”. W naszym przyrodniczym konkursie obejmującym wiedzę z biologii, chemii i fizyki wystartowało ponad 50 uczestników.

„Emiliada” pozwala uczestnikom rywalizować indywidualnie i drużynowo. W pierwszej części każdy uczestnik pracuje samodzielnie – rozwiązując zadania z biologii, chemii i fizyki zdobywając punkty dla siebie i drużyny.
W XIII edycji dwoje uczniów ukończyło rywalizację w części teoretycznej z jednakowym, najwyższym wynikiem. Przyznaliśmy więc równorzędne nagrody za „najlepszy indywidualny wynik w części teoretycznej” a ich laureaci to uczniowie z Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum nr 5 w Sosnowcu i gimnazjum nr 25 w Sosnowcu.
Ponieważ biologia, chemia i fizyka to przedmioty nierozerwalnie związane z eksperymentem druga część konkursu to drużynowa rywalizacja sześciu najlepszych zespołów wyłonionych w części teoretycznej. Nasi goście wykonywali doświadczenia w trakcie, których mieli okazję zapoznać się ze świetnie wyposażonymi laboratoriami II LO im. E. Plater w Sosnowcu.
Laureaci otrzymują cenne nagrody i ogromną satysfakcję ze zwycięstwa w interdyscyplinarnym konkursie, wymagającym wiedzy i umiejętności działania zespołowego.
Nie bez znaczenia dla uczniów III klas gimnazjum jest też fakt że Emiliada jest konkursem dającym prawo do uzyskania dodatkowych punktów przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Do XIII edycji „Emiliady” akces zgłosiło 18 drużyn, a miejsca na podium zajęli:
I miejsce – Gimnazjum nr 25 w Sosnowcu
II miejsce – Katolickie Niepubliczne Gimnazjum nr 5 w Sosnowcu
III miejsce – Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu
Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom II LO im. E. Plater którzy wspierali nas w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu.
Zapraszamy w przyszłym roku na XIV edycję „Emiliady”.
B. Kantor, T. Wieczorek, C. Wodzicki