W piątek 6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli  Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.  Okazja była wyjątkowa – tego dnia nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy NCBJ a II LO im. E. Plater Sosnowcu.

W imieniu Narodowego Centrum Badań Jądrowych  porozumienie podpisała Pani prof. dr hab.  Ewa Rondio, zastępca dyrektora NCBJ do spraw naukowych; naszą szkołę reprezentowała  Pani dyrektor mgr Justyna Tulicka.
Uroczystości uświetnili swą obecnością Prezydent Miasta Sosnowca pan Arkadiusz Chęciński, Wiceprezydent Miasta Sosnowca pan Zbigniew Byszewski, prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński  dyrektor  Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ, Zastępca Dyrektora sosnowieckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach pan mgr Grzegorz Wnuk.
Aulę szczelnie wypełnili zaproszeni przez nas uczniowie  Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu, Gimnazjum nr 16 w Sosnowcu. Gimnazjum nr 1 w Będzinie oraz uczniowie naszej szkoły.
Wizyta naszych gości była nie tylko kurtuazyjna. Po części oficjalnej zaprosiliśmy uczniów na wykład o składnikach materii, który wygłosiła dr Katarzyna Deja, Zastępca Dyrektora ds. Dydaktycznych NCBJ oraz na pokazy i doświadczenia prezentowane w sali gimnastycznej przez pracowników NCBJ zajmujących się na co dzień edukacją i szkoleniami. Doświadczenia, których nie można przeprowadzić  w szkolnych pracowniach, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów i licealistów.  Uczniowie mieli okazję zobaczyć komorę mgłową umożliwiającą obserwację promieniowania kosmicznego, działanie generatora Van de Graffa, odchylanie cząstek promieniowania beta w polu magnetycznym, przenikanie promieniowania przez różne osłony, promieniowanie różnych substancji i materiałów z naszego otoczenia oraz zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. W jednej z sal uczniowie mogli zapoznać się z budową, działaniem i sterowaniem jedynego polskiego reaktora jądrowego Maria.
Dzięki wizycie pracowników NCBJ nasi goście z gimnazjów oraz uczniowie Plater zyskali wiedzę o tym, że promieniowanie jonizacyjne jest wszechobecne, niezwykle użyteczne w przemyśle, medycynie i energetyce, a niebezpieczne tylko wtedy, gdy z braku wiedzy lub rozsądku niewłaściwie się nim posługujemy.
Piątek był bardzo ważnym i udanym dniem dla II LO im. E . Plater. Podpisane porozumienie umożliwi uczniom naszej szkoły zajęcia laboratoryjne w pracowniach NCBJ i udział w wykładach, a także wsparcie w realizowanych w naszym liceum zajęciach związanych z fizyką jądrową i jej zastosowaniami  w energetyce, medycynie i przemyśle.

 

Telewizyjna relacja w TVP3 - kliknij tutaj