• Baner9
  • Baner5
  • Baner4
  • Baner2
  • Baner0

Ważne informacje

EMILIADA

 

Oglaszamy XIX konkurs przyrodniczy EMILIADA 2024

 

Dla kogo jest profil biologiczno-chemiczny?
 
Na profil biologiczno-chemiczny zapraszamy tych uczniów,  którzy wiążą swoją przyszłość ze studiami medycznymi, farmacją, weterynarią, fizjoterapią, kosmetologią, ratownictwem medycznym, biotechnologią i naukami pokrewnymi. Przedmioty rozszerzane, czyli biologia i chemia, pozwolą zdobyć szeroką wiedzę przyrodniczą. Obszerne i ciekawe treści programowe są realizowane również podczas zajęć z podziałem na grupy. Do dyspozycji uczniów na profilu biologiczno-chemicznym jest nowocześnie wyposażone laboratorium chemiczne i biologiczne oraz sala chemiczna i biologiczna, które zostały doposażone i zmodernizowane dzięki uczestnictwu szkoły w projekcie finansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 „Uczymy metodą eksperymentu”.

 

 

Dzięki dofinansowaniu z ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 nasza pracownia chemiczna została doposażona, zmodernizowana i dzięki temu oferuje doskonałe warunki pracy. Uczniowie biorący udział w projekcie samodzielnie wykonują doświadczenia i zapoznają się z pracą w laboratorium.

 
 
 
 
 

Warsztaty laboratoryjne

25 marca 2020r. uczniowie klas o profilu biologiczno - chemicznym z IIIb i IIIc ponownie uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych, tym razem z chemii organicznej.
 
   
 
   
 
 
 
 
 

Warsztaty w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku

W‌ ‌miniony‌ ‌piątek‌ ‌21‌ ‌lutego 2020r.‌ ‌uczniowie‌ ‌z‌ ‌klas‌ ‌IBP‌ ‌i‌ ‌ICP‌ ‌odwiedzili‌ ‌Narodowe‌ ‌Centrum‌ ‌Badań‌ ‌Jądrowych‌  ‌w‌ ‌Świerku.‌  ‌Podczas‌ ‌wizyty‌ ‌uczniowie‌ ‌brali‌ ‌udział‌ ‌w‌ ‌wykładach‌ ‌dotyczących‌ ‌ promieniowania‌ ‌elektromagnetycznego‌ ‌i‌ ‌jądrowego‌ ‌oraz‌ ‌jego‌ ‌obecności‌ ‌w‌ ‌naszym‌ ‌otoczeniu.‌ Następnie‌ ‌po‌ ‌krótkim‌ ‌wprowadzeniu‌ ‌w‌ ‌budowę‌ ‌i‌ ‌zasadę‌ ‌działania‌ ‌reaktorów,‌  ‌zwiedziliśmy‌ ‌halę‌ ‌jedynego‌ ‌w‌ ‌Polsce‌  ‌reaktora‌ ‌jądrowego.‌ ‌Wizyta‌ ‌w‌ ‌hali‌ ‌to‌ ‌niepowtarzalna‌ ‌okazja‌ ‌do‌ ‌zajrzenia‌ ‌w‌ ‌głąb‌ ‌reaktora‌ ‌i‌ ‌możliwość‌ ‌zobaczenia‌ ‌jego‌ ‌rdzenia‌ ‌(nie‌ ‌jest‌ ‌to‌ ‌możliwe‌ ‌w‌ ‌żadnym‌ ‌reaktorze‌ ‌energetycznym).‌  ‌Ponieważ‌ ‌w‌ ‌czasie‌ ‌naszej‌ ‌wizyty‌ ‌reaktor‌ ‌pracował‌ ‌mieliśmy‌ ‌okazję‌ ‌zobaczyć‌ ‌promieniowanie‌ ‌Czerenkowa.‌ ‌ ‌
 
Była ‌to‌ ‌kolejna‌ ‌nasza‌ ‌wizyta‌ ‌w‌ ‌centrum‌ ‌będąca‌ ‌realizacją‌ ‌porozumienia‌ ‌pomiędzy‌ ‌NCBJ‌ ‌i‌ ‌II‌ ‌LO‌ ‌im.‌ ‌E.‌ ‌Plater‌ ‌w‌ ‌Sosnowcu.‌ ‌W‌ ‌zajęciach‌ ‌brało‌ ‌udział‌ ‌51‌ ‌uczniów.‌ ‌
Wycieczkę‌ ‌zorganizowali‌ ‌i‌ ‌poprowadzili‌ ‌profesorowie‌ ‌Anna‌ ‌Domagała‌ ‌i‌ ‌Czesław‌ ‌Wodzicki‌. 
 
  
 
  
 
  
 

       

 
 
Warsztaty na ŚUM
28 stycznia 2020r. uczniowie klas IIIb,  IIIc i IIc wzięli udział w warsztatach z chemii nieorganicznej. Zajęcia obyły się pod kierunkiem pracowników Wydziału Nauk Farmaceutycznych w laboratorium ŚUM przy ul. Jagiellońskiej 4 w Sosnowcu. Uczniowie wykonali szereg doświadczeń np. strącanie osadów, miareczkowanie, reakcje zobojętniania czy reakcje pierwiastków bloku d. Warsztaty okazały się dobrym sposobem na powtórzenie, uporządkowanie i utrwalenie wiedzy przed zbliżającą się maturą.
 
  
 
    
 
 
 
 
Zajęcia warsztatowe
21 października 2019r. uczniowie z klas IBG, ICG i II C uczestniczyli zajęciach warsztatowych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. To kolejna nasza wizyta w centrum będąca realizacją porozumienia pomiędzy NCBJ i II LO im. E. Plater w Sosnowcu. W zajęciach brało udział 50 uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach z fizyki jądrowej i realizują (bądź będą realizowali) fizykę na poziomie rozszerzonym. 
W poniedziałkowy, wczesny  ranek wyruszyliśmy autobusem do Świerku, na miejsce dotarliśmy o godzinie 11.20 i po przejściu przez wykrywacze obiektów niebezpiecznych dotarliśmy do sal wykładowych. Jedna grupa wysłuchała wykładów o promieniowaniu elektromagnetycznym oraz promieniowaniu jądrowym i  jego obecności w naszym otoczeniu a druga w tym czasie uczestniczyła w wykładzie o jedynym polskim reaktorze jądrowym Maria a następnie udała się na zwiedzanie reaktora. Niestety z powodu prac prowadzonych w reaktorze zwiedziliśmy jedynie jego sterownię.
(W wykładach i zwiedzaniu reaktora uczestniczyły na zmianę obie grupy).
Wycieczkę zorganizowali i poprowadzili profesorowie Anna Kasprzyk i Czesław Wodzicki
 
      
 
      
 

 

 

Z wizytą na Wydziale Farmacji - Dni Otwarte ŚUM

 

Wykłady na Wydziale  Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej

 

Warsztaty z Kołem Biotechnologów Politechniki Ślaskiej

 

Dzień wykładowy z UŚ

 

Zajęcia koła ekologicznego

 

Zajęcia laboratoryjne z analizy chemicznej na Wydziale Farmaceutycznym Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego

 

Laureat ogólnopolskiego konkursu "Złoty indeks Politechniki Śląskiej"

Michał Pietrańczyk uczeń IIb został laureatem I stopnia w ogólnopolskim konkursie "Złoty indeks Politechniki Śląskiej". Nagroda w tej kategorii jest przyznawana pierwszym 10 osobom i dzięki wygranej laureaci I stopnia otrzymują gwarancję miejsca na wybranych kierunkach studiów stacjonarnych na Politechnice Śląskiej.

Więcej…

Nasz uczeń laureatem I stopnia

Z radością informujemy, że nasz uczeń, Michał Pietrańczyk, uzyskał tytuł laureata I stopnia w dziedzinie chemii w Konkursie "O złoty indeks Politechniki Śląskiej". Organizując tego typu konkurs, Politechnika Śląska daje szansę maturzystom, którzy mogą dostać się na upragniony kierunek studiów bez postępowania rekrutacyjnego.
Marzysz o studiach na tej uczelni? Zobacz, co zrobić w przyszłym roku, by zdobyć indeks: https://rekrutacja.polsl.pl/zloty-laureaci/

Finał XV edycji Emiliady

W wtorek 19 marca gościliśmy w murach naszego liceum uczniów ostatniego rocznika klas III gimnazjów i pierwszego rocznika klas VIII, którzy rywalizowali w XV edycji „Emiliady”.

Więcej…

Klasy biologiczne w laboratoriach UŚ

9 marca uczniowie klas II b i II c (o profilu biologicznym) uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Fizjologii Roślin Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej…

Ekolodzy z Plater na konferencji "Smog Stop"

WS Humanitas była organizatorem konferencji Smog Stop, w której udział wzięli członkowie koła chemiczno - ekologicznego z kl. Ib.

Więcej…

Kolorowe warsztaty w laboratoriach ŚUM

22 lutego uczniowie z klas biologicznych 2b i 2c, jako bardziej niż inni zainteresowani chemią, odwiedzili Wydział Farmaceutyczny Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej…

Odkrywamy tajemnice wody podczas Nocy Biologów

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w której biorą udział uniwersyteckie Wydziały Przyrodnicze z całej Polski, w tym Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Wydarzenie to jest skierowane m.in. do młodzieży licealnej, a hasło przewodnie brzmiało "Woda to życie".

Więcej…

Emiliada 2017

W sobotę 08 kwietnia 2017 gościliśmy w murach naszego liceum uczniów klas III gimnazjów, którzy rywalizowali w XIII edycji „Emiliady”. W naszym przyrodniczym konkursie obejmującym wiedzę z biologii, chemii i fizyki wystartowało ponad 50 uczestników.

Więcej…


 

 
 
 
 

 

      

 

 

II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu realizuje projekt dofinansowany

z Europejskiego Funduszu Społecznego pn.:

Pracujemy metodą eksperymentu

w II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu 

Poddziałanie 11.01.04 RPO WSL 2014-2020
 
Wartość projektu ogółem: 382 885,49 PLN
Wartość dofinansowania projektu ogółem: 344 596,94 PLN
w tym wartość dofinansowania projektu środkami Unii Europejskiej: 325 452,66 PLN
   

Kliknij tutaj, aby poznać szczegóły

 

 

Szkolny teatr

Teatr Nasz

Kochamy teatr, rozwijamy swoje pasje (...) zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć magię wyobraźni.czytaj więcej

 
 
 
 
 

Wycieczki

news

Poznaj historię naszych wyjazdów

Każdego roku wyjeżdżamy na niezwykle atrakcyjne wycieczki... - czytaj więcej