13 kwietnia 2018 drużyna złożona z uczniów klasy 2A naszego liceum, w składzie Daniel Czernielewski, Patryk Gałecki oraz Łukasz Pietrzyk, pod opieką mgr Moniki Sośnicy zajęła drugie miejsce w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”.

Konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie.

W etapie regionalnym wzięło udział 37 szkół, które w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym im. M. Wańkowicza walczyły o awans do trzeciego, ogólnopolskiego etapu konkursu.

Drugi etap konkursu odbył się w formie quizu - uczestnicy tegorocznej edycji, podzieleni na cztery grupy, odpowiadali na pytania związane z wiedzą ogólną o Niemczech. Istotna była znajomość osób, historii oraz kultury kraju.

Plateranie, po dogrywce, zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie, po drodze pokonując dziewiątkę przeciwników z całego województwa. Ostatecznie, po zsumowaniu wyników drużyna zajęła drugą lokatę w całych zawodach, przegrywając ze zwycięską ekipą z Cieszyna zaledwie jednym punktem.

Wynik naszych reprezentantów można uznać za ogromny sukces, a doświadczenie i wiedza językowa zdobyta w trakcie konkursu na pewno zaprocentują w przyszłości, wszakże pamiętajmy: “granice mojego języka, są granicami mojego świata”.