Już po raz piąty uczniowie i nauczyciele w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości zaśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11.
Świętując 104 rocznicę odzyskania niepodległości, wspomnijmy tych, którzy poświęcili wiele dla naszej wolności, m.in. harcerki, dawne uczennice naszego Liceum. 
Jedna z nich, Marianna Dmochowska, wspominała, że w listopadzie 1918 roku, razem z koleżanką, odebrała broń żołnierzowi niemieckiemu (wówczas Sosnowiec, tak jak Warszawa, był w strefie niemieckiej) pełniącemu wartę przy wiadukcie obok pałacu Dietla. W latach trzydziestych XX wieku działała w naszym Liceum drużyna harcerska, w której uczennice zdobywały umiejętności sanitariuszek. W czasie II wojny światowej czynnie włączyły się w służbę, zarówno w kampanii wrześniowej, jak i później, w ramach tajnego nauczania (m.in. siostry Zofia i Barbara Kapuścik). Z kolei Halina Zygmunt za pracę w organizacji Orła Białego, gdzie pełniła funkcję łączniczki i dostarczała materiały wybuchowe, została w 1943 roku aresztowana i zamordowana przez Niemców. Wiele absolwentek naszego Liceum działało w Armii Krajowej, współpracując między innymi ze słynną kurierką i cichociemną, Elżbietą Zawacką ps. "Zo". Poczucie obowiązku wobec Ojczyzny wyraża się także w życiorysach absolwentek i absolwentów tworzących, prowadzących pracę naukową i nauczających w czasie pokoju. 
Niepodległość tworzymy my wszyscy każdego dnia - dbałość o dobro wspólne i odpowiedzialność za społeczność jest największym wyrazem patriotyzmu.