×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but galeria/2019-2020/3x3/ is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Global

Historia może zostać naszym przyjacielem, jeśli poświęcimy jej trochę czasu. Uczestników Olimpiady Wiedzy Historycznej, nie trzeba o tym przekonywać, z błyskiem w oku i ogromną pasją potrafią  opowiadać o zawiłościach pytań, w których wszystkie odpowiedzi są, lub nie są prawdopodobne. O niezwykłej atmosferze tego wydarzenia mógł się przekonać uczeń klasy 3d Wojciech Czapla, który jako jedyny godnie reprezentował nasze Liceum w etapie okręgowym. I chociaż przeciwności losu nie pozwoliły Wojtkowi rączym krokiem wkroczyć na ścieżkę sukcesu to i tak składamy mu najszczersze gratulacje za pokonywanie napotkanych przeszkód. 

Dnia 20 lutego uczniowie klasy 2E wzięli udział w pierwszym wyjeździe terenowym, który odbył się w ramach realizowanego projektu „Transformersi w szkołach – edukacja na rzecz zielonej transformacji i zachowania kultury górniczej w regionie”. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027. Głównymi założeniami tego wyjazdu były obserwacje procesu transformacji krajobrazu industrialnego oraz kształtowanie postaw zaangażowania i odpowiedzialności - aktywnej partycypacji na rzecz krajobrazu pogórniczego. Uczniowie mieli okazję odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownii w Czeladzi a także podziwiać krajobraz z dachu sosnowieckiej "Żylety". Wyjazd miał charakter edukacyjny, rekreacyjny i interdyscyplinarny.

 

 21 lutego 2024 r. odbył się Dzień Języka Ojczystego w II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. E. Plater w Sosnowcu. Było to wydarzenie w którym uczniowie mogli przebrać się za swoją ulubioną postać literacką albo autora. Uczniowie klasy 2E przygotowali również z tej okazji wykład na temat historii języka polskiego dla uczniów klas pierwszych i drugich. Wykład poprowadziła licealistka Łucja Małasiewicz, przybliżając tajniki polszczyzny, których nie ma w podręcznikach szkolnych.  Po zakończonym wykładzie delegacje z każdej klasy wzięły udział w polonistycznym Quizie, zawierającym trudne pytania z różnych dziedzin: językoznawstwa, słowotwórstwa, frazeologii oraz literatury. Największą wiedzą wykazali się reprezentanci klasy 2f , którzy zajęli pierwsze miejsce. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci 2a i 4a.

Od kilku lat uczniom startującym w olimpiadach humanistycznych, Częstochowa, nie kojarzy się  tylko z ruchem pielgrzymkowym, a  głównie z okręgowymi eliminacjami różnych konkursów. I właśnie to był powód wyjazdu uczniów: Pauliny Rataj 4e, Mai Walcharz 3f, Stanisława Tyrchy 2d i Marcela Cieplińskiego 3d. Porannym pociągiem w sobotę 24 lutego dzielni olimpijczycy pojechali , aby kruszyć naukowe kopie w Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie z kolegami z województw: śląskiego i świętokrzyskiego. Ten wyjazd naukowy stał się też okazją, aby sprawdzić, czy wiedza zdobywana  w szkole może się przydać kontaktach interpersonalnych, a rozmowy w przerwie konkursu i w czasie podróży pozwoliły młodym ludziom na dyskusje o swoich zainteresowaniach.

 

 

14 lutego br. uczniowie klas I uczący się języka francuskiego mieli okazję wziąć udział w Dniach Campus France 2024. Spotkanie z panią Elizą Łuczyńską z Instytutu Francuskiego w Warszawie, kierowniczką Agencji Campus France w Polsce, poświęcone było zaprezentowaniu bogatej oferty uniwersytetów publicznych we Francji, omówieniu możliwości podjęcia studiów we Francji oraz przedstawieniu specyfiki systemu rekrutacji na studia w tym kraju. Przedstawicielka Ambasady Francji wskazała na korzyści wynikające ze studiowania we Francji, poinformowała uczniów o systemie stypendialnym i zachęciła do wyjazdów na kursy językowe.

Dnia 23 lutego 2024 roku klasy 1c oraz 2c o profilach matematyczno-geograficzno-fizycznych, w tym ja, wybrały się do chorzowskiego Planetarium znajdującego się w Śląskim Parku Nauki. Ciekawostką jest, że sklepienie zwieńczające Planetarium Śląskie to najstarsza kopuła w Polsce, w której możemy podziwiać sztucznie wygenerowane gwiazdy i ciała niebieskie. Po modernizacji budynku, w którym mieści się urządzenie do odtwarzania wyglądu nieba w 2022 roku cały obiekt stał się najnowocześniejszym dużym obserwatorium astronomicznym na świecie. Podczas podróży do Chorzowa uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć przez szybę autokaru różne atrakcje związane ze śląską zabudową, o których opowiadała Pani Przewodnik. Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczął się seans pod tytułem „Explore”. Uczniowie naszego liceum wzbogacili swoją wiedzę z zakresu historii astrologii i astronomii.

Zuzia Liberda (2G) i Alicja Mazur (2B) oraz Jakub Lachór (3B) i Filip Jeżewski (3D) to pary, które reprezentowały Plater w międzyszkolnych zawodach sportowych z badmintona. Po licznych grach pojedynczych oraz paru deblach panie wywalczyły trzecią, a panowie piątą pozycję w mieście. To były bardzo dynamiczne i przyjacielskie rozgrywki. Gratulujemy!