





23 czerwca 2017, czyli w dzień zakończenia roku szkolnego 2016/17, z dworca PKS w Katowicach odjechał autobus do Brukseli. Na jego pokładzie znaleźli się zwycięzcy i laureaci wielu historycznych konkursów, w tym także dwóch uczniów Plater - Konrad Gałysa i Tymoteusz Maj. Wyjazd do stolicy Belgii był nagrodą za zdobycie tytułu laureatów w Wojewódzkim Konkursie Historyczno – Literackim „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanym przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.
Hiszpania
19 maja 2017 roku uczniowie Plater wyruszyli na podbój Hiszpanii. Ich pierwszym celem, po drodze na Półwysep Iberyjski, było jedno z większych miast Szwajcarii, a mianowicie Genewa. Już następnego dnia zwiedzili Bazylikę Notre Dame w Lyonie oraz Bilbao, a parę godzin później stali już w portowym miasteczku Santander w Zatoce Biskajskiej. W dalszej kolejności zwiedzili piękną Saragossę oraz kradnącą serca Barcelonę, a w niej park Guell z rzeźbami Gaudiego oraz kościół Sagrada Familia. Odwiedzili nawet słynny stadion drużyny FC Barcelona - Camp Nou. Oczywiście znalazł się i czas na odpoczynek na plaży na wybrzeżu Costa Brava. Uczniom utkwi w pamięci muzeum Salvadora Dali’ego, w którym podziwiali m.in. Miękkie zegary. W drodze powrotnej do Polski plan wycieczki przewidywał jeszcze odwiedziny Genui, miejsca urodzenia Krzysztofa Kolumba, największy port morski.
Wycieczka była przeprowadzona z wielkim rozmachem - uczniowie Plater podróżowali, poza Polską, przez 6 państw: Czechy, Austrię, Szwajcarię, Francję, Włochy i Hiszpanię. Pogoda dopisała, w związku z czym uczestnicy mogli w pełni poznawać nowe kultury. Regionalne kuchnie tych państw zyskały wielu nowych sympatyków ;)
Holandia i Anglia
Początek wiosny zachęca do podróży dlatego pod koniec marca w naszej szkole odbyła się 6-dniowa wycieczka do Anglii oraz Amsterdamu. Obejmowała ona głównie klasy językowe, choć uczestniczyli w niej również uczniowie innych profili. Wszyscy z przyjemnością poznawaliśmy historię Wielkiej Brytanii oraz zwiedzaliśmy te bardziej, jaki i mniej popularne miejsca: Muzeum Historii Naturalnej, Pałac Buckingham wraz ze słynną gwardią królewską oraz The Mall, Most Westminsterski z widokiem na London Eye oraz budynki Parlamentu z Big Benem, 10 Downing Street - siedziby premiera Wielkiej Brytanii, Banqueting House ze stojącą naprzeciwko Strażą Konną, National Gallery oraz Trafalgar Square z kolumną Nelsona, zamek królewski w Windsorze, kaplica Św. Jerzego, wiejska rezydencja rodu Churchill, czyli Blenheim Palace, Oxford – najstarszy i najbardziej renomowany ośrodek akademicki, Winchester.
Gotowi na kolejne przygody, wczesnym rankiem przejechaliśmy przez Francję i Belgię, by spędzić następny dzień w malowniczej stolicy Holandii. Na początku udaliśmy się do Muzeum Van Gogha, gdzie bliżej przyjrzeliśmy się autoportretom artysty oraz innym jego zjawiskowym dziełom. Oczywiście nie zabrakło również Pałacu Królewskiego, Placu Dam oraz Domu Wagi. Wszystkiego dopełnił rejs po kanałach, podczas którego podziwialiśmy urzekające uliczki Amsterdamu. Bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenia wieczorem wyjechaliśmy z Holandii, by następnego dnia wrócić już do Polski.
Londyn
Część Plater spędziła ferie zimowe 2017 roku w Londynie. Czas w stolicy Anglii okazał się być okazją do przeżycia czegoś iście wyjątkowego. Jak inaczej określić bowiem stanięcie na dwóch półkulach jednocześnie (wschodniej i zachodniej) w Greenwich Royal Observatory, w którym mieści się południk 0 albo zrobienie zakupów na najsłynniejszych ulicach handlowych - Oxford Street i Regent Street - czy luksusowym domu towarowym, który nie raz odwiedziła sama Królowa Elżbieta II.
Uczniowie, robiąc 10 km dziennie, zwiedzili 26 najważniejszych miejsc stolicy. Planujemy odwiedzić wszystkie pozostałe stolice UK.
Rumunia
Tuż po północy, 8 października 2017, grupa Plateran wróciła z 6-dniowej wycieczki objazdowej po Rumunii.
W drodze do krainy legendarnego Drakuli, Plateranie po raz kolejny zwiedzili, wpisane na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO, Cmentarz Łyczakowski i Stare Miasto we Lwowie. Następnie mieli przyjemność przejść się po Suczawie, czyli stolicy rumuńskiej części Bukowiny oraz malowniczo położonym Braszowie, którego żelaznym punktem jest Czarny Kościół. W dalszej kolejności było im dane zobaczyć trzy, niezwykłe zamki: średniowieczny w Branie, powszechnie znany jako zamek Drakuli o niesamowitym klimacie, dobrze zachowane ruiny tzw. zamku chłopskiego w Rasnovie oraz Peles, który stanowił letnią rezydencję rumuńskich królów.
Ostatni dzień wycieczki upłynął na zwiedzaniu Budapesztu. Niezaprzeczalnie to właśnie stolica Węgier wzbudziła największy zachwyt. Padło wiele deklaracji powrotu w to miejsce na własną rękę.