Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicy Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na 10 grudnia dla uczczenia rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy uczniów, znajomych, absolwentów i nauczycieli do wspólnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Akcja ta o charakterze zupełnie charytatywnym i jednocześnie międzynarodowym jednoczy naszą społeczność od kilkunastu już lat.
Możemy wtedy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat.


Zazwyczaj piszemy w obronie osób, które zostały niesłusznie, lub bezpodstawnie aresztowane, które wykazały się odwagą walcząc o prawa człowieka, a teraz same potrzebują pomocy, w sprawie osób, którym odmawia się podstawowej opieki lekarskiej, które są torturowane i pozbawione kontaktu z rodziną.
Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2017 roku podjęto na świecie prawie 2 mln akcji, w samej Polsce napisaliśmy ponad 300 000 listów, a w nasze działania w kraju zaangażowało się aż 705 miejsc maratonowych. W Plater co roku dokładamy wszelkich starań, żeby wnieść swój wkład w to niezwykłe przedsięwzięcie.