lo2@sosnowiec.edu.pl

32 266-45-35

ul. Parkowa 1, 41-200 Sosnowiec

Najlepsze Licea 2024 - Srebrna tarcza

100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Podczas rocznicy 100 lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie uczestniczyli w dwudniowych uroczystościach organizowanych w Warszawie. Kulminacyjnym momentem był oczywiście Bieg  w którym udział wzięło ponad 18 tysięcy uczestników. Oprócz w/w wydarzenia uczniowie LO im. Emilii Plater uczestniczyli  w koncercie niepodległościowym na Stadionie Narodowym PGE, a także licznych pokazach o charakterze patriotycznym.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, podziwianie inscenizacji przygotowanej przez grupy rekonstrukcyjne, nucenie melodii wygrywanych przez orkiestrę dętą, spacer do Grobu Nieznanego Żołnierza – a wszystko to wśród setek uśmiechniętych ludzi mijanych na zatłoczonych ulicach Warszawy – tak rozpoczęliśmy naszą wielką, dwudniową lekcję nowoczesnego patriotyzmu.

Bycie patriotą, to nie tylko wiedza historyczna, o czym przekonali się nasi uczniowie. Radość z poczucia przynależności do wspólnoty, budowana poprzez rozpoznawanie postaci na pomnikach, empatia wobec innych, starszej osoby z trudem poruszającej się chodnikiem, a także rozumienie symboliki i znaków, szczególnego kodu znanego tylko danej społeczności – to niezmiennie wyznaczniki naszej kultury i tożsamości.

Zwiedzając wystawę „Krzycząc Polska” w Muzeum Narodowym uczniowie przekonali się, jak silnie daną chwilę w dziejach może oddać barwa i symbol. Podczas lekcji muzealnej uświadomili sobie, jak ważne jest pilne studiowanie elementów umieszczonych przez artystę na obrazie.

Nasza historia zapisana jest również w piosenkach, które usłyszeliśmy podczas koncertu „Dla Niepodległej” Nie zabrakło wzruszeń i symbolicznych gestów. 40 tysięcy osób zgromadzonych na Stadionie narodowym spontanicznie uczciło pamięć bohaterów poprzez wstanie z miejsc, a na zakończenie koncertu wspólnie odśpiewało hymn państwowy a capella.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie jako jedyna szkolna grupa zorganizowana uczestniczyliśmy w 30. Biegu Niepodległości. Trudno wyrazić słowami radość 18 085 uczestników biegu, którzy najpierw wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a następnie na miarę swoich sił i możliwości zmierzyli się z 10 kilometrowym dystansem. Żadna teoretyczna lekcja, żadna definicja w encyklopedii nie wyjaśni uczniom lepiej, że wysiłek każdego liczy się jako wspólne dobro, każdy jest potrzebny we wspólnym biegu i że dla każdego znajdzie się w nim miejsce. Doświadczeniu temu towarzyszyły emocje, oznaki sympatii, ze strony innych zawodników, ich serdeczność, gesty przyjaźni, pomocy. Okazało się, że medialne obrazy tego typu imprez nie przekazują w pełni prawdy o nich. Trzeba być w muzeum, by zrozumieć ulotną myśl malarza. Trzeba stanąć pod pomnikiem, by pojąć, jak ważną ktoś był osobą, że zadecydowano o utrwaleniu jego wizerunku dla potomnych. Czasem trzeba jeszcze raz zaśpiewać znaną piosenkę, by zobaczyć jej słowa w innym świetle. Z pewnością należy pielęgnować radosny sposób świętowania Dnia Niepodległości. Setna rocznica to dobra okazja, by kraj, w którym żyjemy od pokoleń, był krajem, w którym każdy jest ważny – jak we wspólnym biegu.

Inne artykuły

2020 – VIII BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W niedzielę 1 marca Plateranie wzięli udział w biegu...

BIEG TROPEM WILCZYM – 1 MARCA

Plateranie oddając hołd Żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w...

101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie II LO po raz kolejny upamietniają w Warszawie...