Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! Dowiedz się, jak możesz wyłączyć cokies w Twojej przeglądarce.
aaa.
bbb.
ccc.
ddd.
Description slide 5.
Description slide 6.
Description slide 7.
Description slide 8.

W środę 24 stycznia mimo bardzo wczesnej   pory bo o 5.45 grupa niemal 50 uczniów naszego liceum stawiła się na zbiórkę  by pojechać na pierwsze zajęcia do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.  Zainaugurowaliśmy w ten sposób podjęcie współpracy między NCBJ  a naszą szkołą, na mocy podpisanej przez obie instytucje umowy.  Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która taką współpracę nawiązała i realizuje.

Tuż przed jedenastą dojechaliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zaplanowane na ten dzień zajęcia. Młodzież naszego liceum wysłuchała wykładów o promieniowaniu elektromagnetycznym i promieniotwórczości  oraz poznała budowę i działanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego ”Maria”.

Jest to reaktor badawczy o mocy wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974.

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony do następujących celów:

  • napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów,
  • badań materiałowych i technologicznych
  • neutronowego domieszkowania materiałów półprzewodnikowych,
  • neutronowej modyfikacji materiałów,
  • badań fizycznych i neutronograficznych,
  • wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych,
  • celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

 

Po teoretycznym przygotowaniu zwiedziliśmy halę reaktora a ponieważ w trakcie naszej wizyty pracował, mieliśmy niepowtarzaną okazję zobaczyć promieniowanie Czerenkowa.

Na pożegnanie otrzymaliśmy  w darze od Ministerstw Energii  kilkadziesiąt książek, które staną się zalążkiem  biblioteki pracowni fizycznej poświęconej energetyce jądrowej i zastosowaniem promieniotwórczości  medycynie i  przemyśle.

Zdjęcia: NCBJ, własne